wtorek, 18 października 2016

Jednym z wielkich pragnień mojej znajomej było to, aby zbreslaulizować Warszawę. Mówiąc jaśniej i bez słów obcojęzycznych – aby Warszawa przypominała Wrocław. Choć samo hasło „breslaulizacja” odrzuca swoją szorstkością i groźnym brzmieniem, przyłączam się do tego życzenia. I pewnie nie jestem jedyna. Co takiego ma w sobie stolica województwa dolnośląskiego, że my, z wielkomiejskiej i zakochanej w sobie Warszawy, patrzymy na nią z zazdrością?

 

Przyczyna może leżeć w skrajnościach. Wrocław jest z jednej strony globalny i lokalny – naznaczony przez ekspertów na przyszłe polskie centrum biznesowe, o wielkich ambicjach również w sferze kulturalnej, a z drugiej strony skromny, nienapuszony i pozbawiony snobizmu. Niby wielki, zatłoczony i zakorkowany, ale tutejsza atmosfera i styl życia odbiegają od bycia nakierowanym na posiadanie i manifestowanie jak w wielkich metropoliach. Położony jakby na uboczu, bo na północno-zachodnim skraju Polski. Jedynie do Poznania stąd niedaleko, więc na weekendy wszyscy jeżdżą raczej do Pragi aniżeli do Krakowa, bo bliżej, czego akurat im zazdroszczę. Jednocześnie tu bije jedno z serc kraju, a tysiące odwiedzających pieją z zachwytu, że to takie piękne, wyjątkowe i stosunkowo tanie miasto.

A może chodzi po prostu o to, że gdy przyjeżdża się do Wrocławia, nieważne czy po raz pierwszy, czy mając już za sobą kilka wizyt, zawsze można się poczuć w nim swojsko i swobodnie, jakby znało się go od podszewki. Choć z drugiej strony wciąż unosi się tu historyczny duch związany z porządkiem i szykiem charakterystycznym dla dawnych miast niemieckich. Więc niby jesteśmy u siebie, ale jakby w zupełnie innej rzeczywistości. Mimo to Wrocław nie przytłacza i nie zawstydza, a jednocześnie zachwyca swoją urbanistyką, zabytkami i licznymi odnogami Odry, nad którymi przerzucona jest zawrotna liczba 100 mostów.


Co zatem sprawia, że czarowi Wrocławia ulega tyle osób i można wręcz mówić o syndromie wrocławskim?1. Staromiejski Rynek, który jest jednym z największych w Europie. To nie tylko turystyczny skansen, ale też prawdziwe centrum miasta, które tętni życiem o każdej porze dnia.

PB150278

PB150285

PB150290

PB1502892. Świetne Muzeum Narodowe, które uwielbiam nie tylko za prezentowane zbiory, ale też za sam budynek i bluszcz, który go obrasta.

PB150126

PB150128PB1501193. Nocne iluminacje, które sprawiają, że miasto nabiera po zmroku magii i chce się po nim spacerować godzinami. I co ważne - jest gdzie spacerować.

PB150079

PB150099

PB150072

PB150092

PB150094

PB1501004. Parki i tereny zielone nawet w ścisłym centrum oraz całkiem przyzwoitą sieć ścieżek rowerowych. Co ważne, rowerzyści wrocławscy nie są tak bezrefleksyjni jak ci warszawscy i szanują pieszych.

PB150146

PB150111


5. Dworzec kolejowy, który za sprawą swojej architektury i wnętrza stanowi najlepszy możliwy początek wizyty we Wrocławiu.

PB130014

PB130008

 

6. Wysepki i mosty, na czele z Mostem Tumskim, uginającym się pod ciężarem kłódek

PB150184

PB150176

PB150198


7. Wodne krajobrazy – nic tak nie wzbogaca i nie uatrakcyjnia miasta, jak rzeka, która przez niego przepływa. Pozwala ona na aktywne spędzanie czasu – mi od lat marzy się wyjazd do Wrocławia latem, by obejrzeć go z perspektywy kajaku.

PB150202

P7300086

P7300182


8. Eklektyczna architektura i moje ulubione „dwie wieże”

P7300119

P7310257

P73000749. Sztuka miejska i osławione krasnale, którym poświęciłam oddzielny wpis.


10. I pewnie każdy z Was mógłby dorzucić tu swój indywidualny powód…

 

Na koniec przeradośnie i przeuprzejmie pozdrawiam wszystkie Czytelniczki i wszystkich Czytelników z Wrocławia!


niedziela, 09 października 2016

Neapol nie ma dobrej opinii zarówno wśród turystów, jak i samych Włochów. Ale i w nim znajdziemy miejsce, któremu bliżej do bogatego i dystyngowanego Mediolanu niż południowego harmidru i chaosu. Chodzi o dzielnicę Vomero położoną na jednym z neapolitańskich wzgórz. Chyba nie będzie przesadą, jeśli napiszę, że to miasto w mieście – zupełnie nieprzystające do potocznego odbioru stolicy regionu Campania.

 

Vomero wśród samych neapolitańczyków zbiera różne opinie – dla jednych jest to razem z Posillipo najpiękniejsza i najbardziej szykowna dzielnica w mieście. A to za sprawą historycznych pałaców i pięknych rezydencji, ogólnego spokoju, jaki w niej panuje oraz tutejszych mieszkańców, którzy są lepiej sytuowani od tych, którzy mieszkają na dole. To nawet zabawne, że w Neapolu położenie miejsca zamieszkania tak dobitnie przekłada się na status społeczny – im wyżej tym człowiek zamożniejszy. Nie wiem, gdzie zamieszkał Arkadiusz Milik, grający obecnie w klubie SSC Napoli, ale z dużym prawdopodobieństwem będzie to Vomero. Znajduje się tu wiele ekskluzywnych sklepów, bary i restauracje z cenami wyższymi niż w innych dzielnicach (co niekoniecznie przekłada się na lepszą ofertę kulinarną) oraz oczywiście wyższe ceny czynszu i nieruchomości. Warto też podkreślić, że jest tu zdecydowanie bezpieczniej niż w innych częściach miasta.

Jednak dla niektórych neapolitańczyków dzielnica Vomero nie przedstawia sobą nic nadzwyczajnego i to miejsce dla snobów. Prócz drogich sklepów nie ma tu większych atrakcji – także dla samych turystów. Ci wybiorą biedniejszą, ale ciekawszą dzielnicę St. Lorenzo, w której położone jest Centro Storico. Jedynym wabikiem może być dla nich zamek Sant’Elmo (jego nazwa przez wieki ewoluowała – Erasmo, Eramo, Ermo i w końcu Elmo), który tak naprawdę nie ma wiele do zaoferowania. Ale widok na całe miasto, jaki możemy z niego podziwiać lub stojąc u jego podnóża, jest jednym z hitów Neapolu. Opcje dotarcia do niego są dwie – albo pieszo po niezliczonych schodach i wśród labiryntu uliczek, albo kolejką, co wybiera 99,9% osób, nie tylko turystów (bilet jak na komunikację miejską).

A co ja sądzę o Vomero? Nie byłam jej częstym gościem, przede wszystkim ze względu na konieczność wspinania się na górę lub zakup biletu (przez cały mój pobyt w Neapolu nie korzystałam z komunikacji miejskiej, bo wszędzie docierałam pieszo). Poza tym jest to miejsce, którym można się zachwycić raz lub dwa – bo jest tak różne i naprawdę czujemy się, jakbyśmy znaleźli się gdzieś indziej – ale na dłuższą metę jednak odrobinę nudzi. Ja zdecydowanie wolę ten hałaśliwy, nieposkromiony i często irytujący Neapol „z dołu”, który jest dla mnie kwintesencją południowego ducha. Choć Vomero polecam każdemu na przyjemny spacer, aby zobaczył zupełnie inną twarz tego miasta. No i te widoki z góry - koniecznie!

 

P5265099

P5265102

PB2615141

PB261524

 

Najpopularniejsza atrakcja turystyczna Vomero - Castel Sant'Elmo z oddali i z bliska

P4144163

PB261535

środa, 28 września 2016

Po zabraniu Was w podróż w czasie do roku 1935, tym razem udamy się na eksplorację okolicy Krakowskiego Przedmieścia i Placu Teatralnego, poznając rozmaite sekrety i ciekawostki związane z tym rejonem miasta. Będziemy zadzierać głowy wysoko do góry, innym razem patrzeć pod nogi, a czasem używać wyobraźni, by odtworzyć miejsca, których już nie ma.

 

Co stało się z polskim złotem?

W pozornie zrujnowanym budynku dawnej Reduty Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej ulokowano niegdyś rezerwy polskiego złota. Zakupiono je z pieniędzy zebranych ze sprzedaży znaczków pocztowych, które wyemitował Bank Polski. W dniu wybuchu drugiej wojny światowej polskie zasoby złota były warte 462 miliony złotych, czyli 87 milionów dolarów. 5 września zapadła decyzja, aby ewakuować polski rząd, a wraz z nim szefów Banku Polskiego i oczywiście złoto. Organizatorem ewakuacji został Ignacy Matuszewski, były minister skarbu i mąż Haliny Konopackiej – zdobywczyni pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski.

Konwój ze złotem składał się z kilkunastu samochodów osobowych i autobusów, z czego jeden z nich był prowadzony przez samą Konopacką. Droga, jaką ma przemierzyć, jest bardzo niebezpieczna, a dodatkowo uciekinierom na karku siedzą naziści. Złoto szczęśliwie dociera do Rumunii, lecz stamtąd udaje się w zwariowaną podróż, by zmylić pościg – trafia do Turcji, Bejrutu, Francji, Maroka, Senegalu, by ostatecznie znaleźć się w trzech lokalizacjach: w Nowym Jorku, Kanadzie i Londynie.

Po zakończeniu wojny polski skarb narodowy jest wart 2 miliardy dolarów, a zatem rząd londyński dysponuje ogromnym bogactwem. I co z nim robi? Niestety trwoni. Na co? Na nieudane inwestycje, na eliminację przeciwników politycznych, na utrzymywanie rozmaitych partyjek, które w żadnym razie nie przysługują się krajowi, a jedynie zapewniają spore wpływy finansowe swoim członkom. W latach 70. XX wieku postanowiono przewieźć resztki dawnego majątku do Polski, ale tu wcale nie było mu lepiej – część ładunku została rozkradziona, inna część w nieznanych okolicznościach przepadła. Jedynie 19 zabytkowych przedmiotów (np. złote świeczniki) trafiły do Muzeum Narodowego.

 

Gdzie kryją się dawne siedziby masońskie?

XVIII-wieczna Warszawa masonami stała, na czele z jaśnie panującym królem Stanisławem Augustem Poniatowskim, ale to wieść wciąż nieoficjalna, więc nie powtarzajcie jej na głos. Popularność masonerii w Polsce wiązała się z ówczesną modą na cudzoziemszczyznę - wszystkie dokumenty z nią związane sporządzano po francusku i niemiecku. Poza tym masońskie rytuały można było w szybki i łatwy sposób zaadoptować. Trzy świeczniki, dywan, stolik z Biblią otwartą na Ewangelii św. Jana, białe fartuszki i już mamy lożę masońską. A gdzie owe loże się zbierały? Siedzib masońskich było bez liku, ale wspomnę tylko o dwóch położonych w opisywanym rejonie.

Pierwszym adresem godnym uwagi jest kamienica przy Krakowskim Przedmieściu 63, tzw. Millerowska. Kiedyś znajdowała się na niej tabliczka z rokiem 1729 – ta data była uznawana za powstanie masonerii warszawskiej. Drugi adres to róg ulicy Moliera i Trębackiej, dawny Pałac Sułkowskich, na miejscu którego stoi dziś ekskluzywny butik Moliera 2. Jaki ma on związek z masonami? 26 lutego 1784 roku odczytali w nim Akt ogłoszenia i ustawy Wielkiego Wschodu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, czyli pierwszą konstytucję polskiej masonerii, obowiązującą do 1821 roku. No i to jest hit, a nie jakieś tam szpilki od Louboutina za kilka tysięcy złotych.

 

Co robi małpa na Pałacu Branickich?

Przy ulicy Miodowej znajduje się pałac, którego charakterystycznym elementem jest bogato zdobiona attyka z mnóstwem rzeźb. Został odbudowany po drugiej wojnie światowej na podstawie obrazu Canaletta, którego prace były nieocenioną pomocą dla całej rzeszy konserwatorów zabytków. Traktowali oni dzieła malarza bezkrytycznie, nie zagłębiając się w znaczenie używanych przez niego symboli i nie próbując porównywać wyglądu namalowanych budynków z historyczną ikonografią. Stąd w rogu attyki od strony ulicy Senatorskiej znajdziemy wizerunek małpy jedzącej banana.

Ale żaden barokowy architekt nigdy nie umieściłby małpy na pałacu, bo to zwierzę uznawano w tamtych czasach za wyjątkowo głupie. Canaletto najprawdopodobniej zrobił sobie żart, kierując się nieposkromioną fantazją lub niechęcią do Branickich. Natomiast rekonstruktorzy pałacu bezmyślnie skopiowali wszystkie elementy dekoracyjne, które znaleźli na jego obrazie, w tym samą attykę, której budynek w oryginale nie posiadał. Włoski malarz posadził na niej nie tylko małpę, ale i smoka z żabą tulącą się do jego nóg oraz konia z dwoma głowami. Przyjemność ich odnalezienia zostawiam już Wam.
Co połknął Mickiewicz i czyją głowę wchłonął?

W brzuchu naszego wieszcza stojącego na Krakowskim Przedmieściu znajduje się drabina, do czego przez nieuwagę przyczynił się niejaki pan Szkiełko słynący z niewylewania za kołnierz. W czasie prac nad rekonstrukcją monumentu w 1949 roku zapomniał ją wyjąć ze środka. Inna anegdota głosi, że podczas tej samej rekonstrukcji do stopu odlewniczego postaci Mickiewicza dodano spiżową głowę z posągu Hermanna Goeringa, która przypadkowo znalazła się wśród akt przywiezionych z Niemiec dla Głównego Urzędu Statystycznego. Jednak to nie koniec ciekawostek związanych z pomnikiem poety.

Został postawiony w okresie nasilonej rusyfikacji, po powstaniu styczniowym, co już można uważać za wielki sukces komitetu budowy, na czele którego stał m.in. Henryk Sienkiewicz. Zaborca rosyjski wyraził zgodę na jego ustawienie pod warunkiem, że będzie mniejszy od stojącego wtedy w Warszawie przed Pałacem Namiestnikowskim pomnika Iwana Paskiewicza. Statua z wizerunkiem Mickiewicza rzeczywiście była mniejsza, jednak cokół był dużo wyższy od pomnika rosyjskiego generała. Monument w 1942 roku został zdemontowany przez nazistów i wywieziony do III Rzeszy, gdzie po wojnie, a konkretnie w Hamburgu, polska misja wojskowa odnalazła m.in. głowę i fragment torsu wieszcza. Prace rekonstrukcyjne były trudne, bo brakowało elementów, aby dokonać uzupełnień i ostatecznie oryginału pomnika nie udało się wiernie odtworzyć.

 

Gdzie znajdziemy pępek Śródmieścia i Południk Warszawski?

To nie żart – Śródmieście ma swój pępek. Co prawda od niedawna, bo dopiero od 2009 roku, kiedy specjaliści z biura geodezji poprowadzili z najdalej wysuniętych punktów dzielnicy linie proste, których miejsce przecięcia wyznaczyło jej środek. Pępek znajdziecie w alejce na skwerze im. ks. Jana Twardowskiego, gdzie są prezentowane plenerowe wystawy pobliskiego Domu Spotkań z Historią. Z kolei położenie Południka Warszawskiego już nie jest tak przyjemne. Właściwie trudno go dojrzeć wśród masy samochodów parkujących przed Teatrem Wielkim.

Wcześniej, gdy Plac Teatralny nie pełnił roli miejskiego parkingu, wiele osób zatrzymywało się przed zagadkowym ogrodzeniem z kutego żelaza i czytało tabliczkę umieszczoną na marmurowym postumencie. Obwieszcza ona w dwóch językach – po polsku i rosyjsku, że w tym miejscu przebiega długość geograficzna wschodnia 21°. Napis jest dwujęzyczny, bowiem w 1880 roku, kiedy pomnik postawiono, Warszawa znajdowała się pod zaborem rosyjskim. W rzeczywistości południk 21° przechodzi ok. 700 metrów dalej w stronę Pl. Bankowego.

To jak, od dzisiaj zaczynacie się umawiać ze znajomymi przy Południku Warszawskim lub pępku Śródmieścia?


 

Co łączy Prusa i Chopina?

Pałac Wesslów to dawna Poczta Saska, która świadczyła nie tylko usługi pocztowe, ale była również postojem dla dorożek wiozących podróżnych za granicę. Stąd 2 listopada 1830 roku odjechał do Wiednia Fryderyk Chopin, nie zdając sobie sprawy, że opuszcza Polskę już na zawsze. Następnie w pałacu ulokowała się czasowo redakcja „Kuriera Codziennego”, w którym 29 listopada 1887 roku rozpoczęła się publikacja „Lalki” Bolesława Prusa. Na chodniku przed pałacem znajdziemy charakterystyczną literę „L”, którą oznaczone są rozmaite warszawskie punkty związane z tą fantastyczną powieścią.

Prus był nie tylko pisarzem, ale też uznanym i popularnym felietonistą, który nie szczędził krytycznych uwag pod adresem swojego miasta i jego mieszkańców. Szczególnie piętnował panie lekkich obyczajów, które bezwstydnie spacerowały Krakowskim Przedmieściem w wielkich kapeluszach (był to ich znak rozpoznawczy) i zaczepiały ówczesnych dżentelmenów.

 

22:12, writeandtravel , hydepark
Link Dodaj komentarz »
środa, 21 września 2016

Obiecałam napisać niejeden wpis o stolicy Czech, bowiem zasługuje ona na cały wór chwalebnych opisów, a dla mnie i zapewne nie tylko dla mnie jest jednym z najpiękniejszych europejskich miast. Mam w nosie fakt, że w czasie drugiej wojny światowej Praga poddała się bez walki i dlatego zachowała w nienaruszonym stanie swoje secesyjne architektoniczne cudowności. Nie zamierzam jej z tego powodu piętnować, a wręcz przeciwnie – cieszę się, bo niewiele jest takich miejsc, w których można poczuć klimat fin de siècle.


W poprzednich wpisach poświęconych stolicy Czech rekomendowałam po niej nocny spacer, opisywałam alternatywną dzielnicę Žižkov, zgłębiałam tutejsze przejawy secesji oraz tropiłam szalone i wywrotowe przykłady sztuki ulicznej. Tym razem skupię się na miejscach wybitnie turystycznych (bo jak pisać o Pradze, nie umieszczając choćby jednego zdjęcia Mostu Karola?), ale nie zabraknie też tych bardziej niszowych, ukazujących jej spokojne i nietuzinkowe oblicze. Jednego możecie być pewni – nieważne, co Wam dzisiaj pokażę i gdzie Was zabiorę, będzie ciekawie i malowniczo.

 

1. Zamek Praski na Hradczanach

To chyba najbardziej znany i najciekawszy zabytek Pragi. Trzeba przyznać, że w pełni zasługuje na palmę pierwszeństwa, także ze względu na swoje nieprzeciętne usytuowanie. Prowadzi do niego równie słynny Most Karola, a następnie trzeba się odrobinę wysilić i wspiąć na górę, ale nasz trud będzie wynagrodzony fantastycznymi widokami. Do zamku wchodzi się przez rokokową bramę z rzeźbami gigantów – przy sprzyjającej fortunie traficie akurat na zmianę warty. Muszę przyznać, że kompleks zamkowy największe wrażenie robi z oddali, obserwowany z drugiego brzegu Wełtawy, bo jak już jesteśmy na miejscu, to rozmywa się na liczne dziedzińce, bramy, kaplice, klasztory i inne zabudowania. Zostaje absolutnie przyćmiony przez katedrę św. Wita, o której już wcześniej pisałam. Niemniej wzgórze zamkowe to obowiązkowy punkt w czasie wizyty w Pradze.  2. Most Karola

Kiedyś usłyszałam, że nie ma takiej pory roku i dnia, żeby ów most był pusty. Otóż nie jest to prawdą, bo całkiem luźny potrafi być o świcie i we wczesnych godzinach porannych. A jak spowija go dodatkowo mgła, to jest to scena niczym wyjęta z XIX-wiecznej powieści. Owszem, jest nieznośnie zatłoczony, ale tego wyjątkowego klimatu nic mu nie odbierze. Dodatkowo jest to jedyny tego typu średniowieczny most kamienny w Europie Środkowowschodniej. Nie zmyła go wielka powódź w 2002 roku, nie zadeptali i nie zawalili turyści, więc miejmy nadzieję, że przetrwa kolejne 500 lat. Należy podkreślić fakt, że most jest także galerią rzeźby na świeżym powietrzu. Warto zatrzymać się przy każdej z 31 prac, które stawiano na nim od XVII wieku, bo naprawdę są godne uwagi. Z Mostem Karola łączy się postać św. Jana Nepomucena, orędownika w czasie powodzi, który według legendy miał zostać z niego zrzucony i utopić się w odmętach Wełtawy.   3. Tańczący dom

Ten charakterystyczny szklany wieżowiec, znany też jako Ginger i Fred od imion pary amerykańskich tancerzy i gwiazd kinowych, został nawet umieszczony na specjalnej złotej monecie o nominale 2000 czeskich koron. Fredem jest budynek z błyszczącą siatką na szczycie, imitującą kopułę, do którego tuli się wygięta i szklana Ginger. Tańczący dom nie znajduje się na typowym turystycznym szlaku, lecz w dość gwarnym centrum miasta, gdzie turyści mogą co najwyżej trafić przez przypadek. Wzniesiony w 1997 roku jest przykładem dekonstruktywizmu w architekturze. Polega on na tym, że bryły budynków są łączone ze sobą w niestandardowy sposób, dodatkowo odrzuca się kąty proste i wszelkie regularności, w efekcie czego otrzymujemy tak niecodzienne kompozycje.

 4. Mala Strana

Praga ma swoją małą (naprawdę małą) Wenecję, ale za to bardzo urokliwą i niemal pozbawioną turystów, mimo położenia obok zamku na Hradczanach. Koniecznie przeznaczcie trochę czasu, aby przespacerować się labiryntem tutejszych uliczek i zgłębić niebanalne zakątki. Mała Strana to dawna osada powstała u stóp zamku, którą często trapiły pożary. Jej sercem jest rynek z górującą nad nim monumentalną bryłą kościoła św. Marcina, w którym pod koniec życia koncertował Mozart.  

 

 

5. Wzgórze Petřin

Jeśli będziecie w Pradze, na pewno rzuci się Wam w oczy (szczególnie nocą, gdy jest podświetlona) stojąca na jakimś wzniesieniu jak gdyby mała wersja wieży Eiffla. Nic Wam się nie przywidziało, ona naprawdę się tam znajduje. Postawiono ją z okazji Jubileuszowej Wystawy Praskiej, kopiując paryski patent na upamiętnienie tego typu targów. Wzgórze Petřin to jedno z najbardziej malowniczych i spokojnych miejsc w Pradze. Dojedziecie na nie kolejką, ale umówmy się – to opcja dla mięczaków. Zdecydowanie rekomenduję, aby udać się tam pieszo po odwiedzeniu Zamku Praskiego, wszak to rzut beretem. Dopełenieniem przyjemnego spaceru w otoczeniu łąk i lasów będzie wspaniała panorama Pragi w czasie wędrówki.

 

6. Rynek Starego Miasta

Tłumy na Moście Karola są niczym w porównaniu z tym, co można zastać na praskiej Starówce. Dodatkowo prowadzące doń uliczki są wąskie, więc nietrudno o… korek! Nie jestem fanką tego typu turystycznych spędów, choć samo Stare Miasto jest ładne, aczkolwiek pozbawione klimatu. Zdecydowanie wolę to warszawskie, bo zawsze można uciec w jakiś cichy zakątek lub uliczkę, gdzie nie spotka się nikogo. Na uwagę zasługuje Ratusz z zegarem Orloj, który ma ruchome figurki. Co godzinę od 8 do 20 w górnych oknach zegara pojawiają się postaci 12 apostołów, którym poniżej grożą kostucha z klepsydrą, Żyd z mieszkiem srebrników, poganin Turek (he he, cóż za niepoprawność polityczna) i Próżność z lustrem w dłoni. Możecie się domyślić, jakie tłumy przyciąga ten zegarowy spektakl. Piękne są też przyrynkowe świątynie – wciśnięty pomiędzy kamienice  kościół Marii Panny przed Tynem z dwiema charakterystycznymi wieżami i barokowy św. Jakuba. Poza tym Rynek otaczają wspaniałe kamienice, ale zdecydowanie wolę podziwiać praską architekturę w bardziej spokojnych miejscach.7. Dzielnica żydowska

Właśnie takim spokojniejszym miejscem jest Josefov – dawna dzielnica żydowska. Widok tutejszych XIX-wiecznych kamienic, żydowskich synagog oraz innych miejsc kultu religijnego sprawia, że aż ciarki przechodzą mi po plecach na myśl, że tak mogłaby dziś wyglądać Warszawa, gdyby nie II wojna światowa. Klimat burżuazji i wielokulturowości. Niby ścisłe centrum miasta, ale cicho i nie tłoczno, bo turystów wchłonął staromiejski Rynek. Nazwa Josefov wzięła się od imienia cesarza Józefa II, za rządów którego Żydzi otrzymali prawa obywatelskie w 1848 roku, choć do Czech przybyli już w X wieku. Dawniej mieściło się tu getto z ciasnymi i brudnymi uliczkami, ale na przełomie XIX i XX wieku doszło w Pradze do wielkich zmian urbanistycznych, czego efekt w postaci szerokich i eleganckich arterii oglądamy dzisiaj. Hitler nie zamierzał zrównywać z ziemią tej części Pragi, lecz postanowił urządzić tu specyficzny skansen, pokazujący, jak kiedyś żyli Żydzi.  

 

8. Śladem Mozarta

Choć Mozart kojarzy się głównie z Wiedniem, to Pragę darzył szczególnym uczuciem. Uwielbiał to miasto i jego mieszkańców, a oni odwzajemniali to uczucie. XVIII-wieczne gazety pisały, że nigdzie indziej jego muzyka nie spotyka się z większym zrozumieniem. Kompozytor w pierwszą podróż do stolicy Czech wybrał się w związku z wiadomościami o gorącym przyjęciu przez prażan opery „Wesele Figara”. W Wiedniu w wyniku intryg przeciwników Mozarta została ona odebrana bez entuzjazmu. Po raz drugi wrócił do Pragi ze swoim nowym dziełem – „Don Giovanim”, który miał światową premierę w Teatrze Stanowym w 1787 roku. We wnętrzach budynku kręcono później zdjęcia do filmowego arcydzieła (tak, arcydzieła!) „Amadeusz” w reżyserii Miloša Formana. Swoją piątą i ostatnią wizytę w Pradze złożył już jako ciężko chory człowiek, zaledwie trzy miesiące przed śmiercią. W mieście trafimy na kilka śladów obecności kompozytora – prócz wspomnianego wyżej teatru i kościoła św. Marcina na Malej Stranie, także dom Pod Trzema Złotymi Lwami przy ulicy Uhelný, gdzie przez pewien czas mieszkał i na którym znajdziemy płaskorzeźbę z jego podobizną.
Grudzień, 2015 r.

Tagi: Czechy Praga
23:17, writeandtravel
Link Komentarze (3) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 51
Zakładki:
Zakładka
stat4u

Kontakt e-mail
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...